Aktivni kiseonik - Prirodni dezinfektant za sve vrste problema sa kožom
Sve što treba da znate o aktivnom kiseoniku - prirodnom dezinfektantu sa širokom primenom u nezi kože, lečenju rana i dezinfekciji. Vodič kroz sve prednosti i načine korišćenja.
Aktivni kiseonik - Prirodni dezinfektant za sve vrste problema sa kožom
Aktivni kiseonik predstavlja tečnost jakog dezinfekcionog dejstva koja efikasno uništava bakterije, viruse i gljivice. Kao prirodno sredstvo bez rezidualnih efekata i rezistencije, postaje sve popularniji u nezi kože i lečenju različitih stanja.
Šta je aktivni kiseonik?
Aktivni kiseonik je preparat na bazi stabilizovanog ozona sa koncentracijom od samo 0,04%, što ga čini bezbednim za upotrebu, a istovremeno dovoljno jakim da deluje protiv širokog spektra mikroorganizama. Njegova glavna svojstva su:
- Efikasno uništava gram-pozitivne i gram-negativne bakterije
- Deluje protiv virusa i gljivica
- Ne ostavlja rezidualne efekte
- Ne izaziva rezistenciju
- Deluje lokalno i ima blago anestetičko dejstvo
Primena aktivnog kiseonika
Ovaj univerzalni preparat ima široku primenu u svakodnevnoj nezi i lečenju:
1. Neza kože lica
Aktivni kiseonik neguje, osvežava i ubrzava obnavljanje površinskog sloja kože. Posle tretmana, koža izgleda svežije, oporavljenije i mladolikije. Može da izazove blago crvenilo zbog pojačane lokalne cirkulacije.
Način primene: Na oštećeno lice staviti komad gaze ili maramice i preko nje nakvasiti lice aktivnim kiseonikom. Držati 20 minuta, održavajući kožu vlažnom. 30 minuta nakon tretmana ne stavljati ništa na lice.
2. Tretman akni i bubuljica
Postupak se ponavlja najmanje 4 puta dnevno. Ako je uzročnik osetljiv na aktivni kiseonik, efekti u vidu zasušivanja bubuljica i blagog perutanja lica će brzo biti vidljivi. Na ovaj način se tretiraju akne, ekcemi i virusne promene na koži.
3. Dezinfekcija nakon depilacije
Posle depilacije, iritiranu kožu naprskati aktivnim kiseonikom radi dezinfekcije i regeneracije kože.
4. Dezinfekcija grla i desni
Kod prve pojave simptoma infekcije (grebanje u grlu), isprskati ili isprati usta i zdrelo aktivnim kiseonikom. Postupak ponoviti u razmacima od 30-60 minuta tokom dana. Važno je primeniti aktivni kiseonik odmah pre nego što se infekcija proširi.
Napomena: 20 minuta nakon tretmana ne konzumirati jelo i piće jer se na taj način onemogućava delovanje preparata.
5. Dezinfekcija vode za piće
U 1 litar vode sumnjive bakteriološke ispravnosti sipati 1-1,5 ml tečnosti, promućkati i sačekati 15 minuta. Nakon toga voda je pogodna za piće.
6. Dezinfekcija nogu i obuće
Neprijatan miris može nastati ne samo zbog znojenja već i zbog prisustva bakterija ili gljivica između prstiju nogu i na stopalima. Spore gljivica se zadržavaju i u obući. Najbolji efekti se postižu ako se uveče aktivnim kiseonikom isprska unutrašnji deo obuće, a ujutru i tokom dana stopala.
7. Tretman opekotina
Opekotinu konstantno prskati dok ne prestane bol (oko 3-4 minuta). Ako je opečena površina veća, sipati tečnost u odgovarajuću posudu, potpuno uroniti opečeno mesto i ostaviti da deluje dok ne prestane bol. Mogućnost pojave crvenila i plikova je svedena na minimum.
8. Proširene vene i poboljšanje cirkulacije
Primenom aktivnog kiseonika kod proširenih pa čak i otvorenih vena može se znatno ublažiti bol i ubrzati proces zarastanja. Obolelo mesto prekriti tankim slojem gaze nakvašene aktivnim kiseonikom i ostaviti da deluje 15 minuta. Postupak ponoviti najmanje 4 puta dnevno.
Umorna, bolna i otečena stopala i listove navlažiti aktivnim kiseonikom (može i preko najlon čarapa) i vrlo brzo će nastupiti olakšanje tegoba. U početku upotrebe može se pojaviti blago crvenilo što je znak pojačane cirkulacije i ne treba da bude razlog za zabrinutost.
Iskustva korisnika
Brojni korisnik aktivnog kiseonika dele pozitivna iskustva:
- "Koristim ga već mesec dana i lice mi je potpuno čisto. Takođe koristim papirne maramice jer duže zadržavaju vlagu."
- "Posle depilacije, iritiranu kožu naprskam aktivnim kiseonikom i koza se jako brzo smiri."
- "Kada sam imala upalu grla, aktivni kiseonik mi je pomogao za samo 3 dana."
- "Koristim ga za opekotine - bol prestaje istog trenutka, nema plikova ni crvenila."
- "Posle nekoliko dana korišćenja, lice mi je mnogo čistije, bubuljice se brzo suše."
Česta pitanja
Da li aktivni kiseonik može da se koristi direktno na lice?
Može, ali bolji efekat se postiže ako se stavi jedan sloj papirne maramice i drži dok se ne osuši. Neki korisnici primećuju da im od maramice ostaju brazde na licu, pa preferiraju direktno prskanje.
Da li je potrebno oprati lice nakon korišćenja aktivnog kiseonika?
Nema potrebe za umivanjem - lice je tada potpuno čisto i dezinfikovano. Nakon tretmana (oko pola sata) može se naneti krema ili šminka.
Koliko često treba koristiti aktivni kiseonik?
Za tretman akni preporučuje se 4 puta dnevno po 20 minuta. Ako nemate problema sa kožom, dovoljno je koristiti ga pre spavanja i po potrebi.
Da li aktivni kiseonik isušuje kožu?
Kod nekih korisnika može doći do blagog perutanja kože, što je znak da aktivni kiseonik deluje i podstiče regeneraciju. Nakon tretmana preporučuje se upotreba hidratantne kreme.
Koje marke aktivnog kiseonika postoje na tržištu?
Najčešće pominjane marke su Akvabent i Oksigen (Genomx). Postoje razlike u ceni i nekim svojstvima, ali osnovna dejstva su ista.
Da li aktivni kiseonik može da izazove neželjene reakcije?
Kod nekih korisnika sa osetljivom kožom može izazvati crvenilo ili peckanje, što je normalna reakcija. Ako se pojave ozbiljnije reakcije, preporučuje se prekid upotrebe.
Zaključak
Aktivni kiseonik predstavlja prirodno i efikasno rešenje za širok spektar problema - od nege kože lica do dezinfekcije rana i obuće. Njegova univerzalnost, bezbednost i laka primena čine ga nezamenljivim u domaćoj apoteci. Ključ uspeha leži u redovnoj i pravilnoj primeni prema uputstvu.
Bez obzira da li ga koristite za akne, posle depilacije, za dezinfekciju grla ili opekotine, aktivni kiseonik dokazano pruža brzu i efikasnu pomoć, čime opravdava sve veću popularnost među korisnicima.