Hemijski Piling Lica: Sve Što Treba Da Znate Pre Tretmana
Sve što treba da znate o hemijskim pilinzima lica - iskustva, saveti, oporavak i rezultati. Kako se pripremiti i šta očekivati nakon tretmana.
Hemijski Piling Lica: Sve Što Treba Da Znate Pre Tretmana
Hemijski piling je jedan od najefikasnijih dermatoloških tretmana za osvežavanje kože lica, uklanjanje fleka, ožiljaka i finih borica. Međutim, pre nego što se odlučite za ovaj tretman, neophodno je detaljno se informisati o svim aspektima procedure.
Šta je hemijski piling?
Hemijski piling je postupak u korištenja hemijskih supstanci (obično kiselina) za kontrolisano odstranjivanje površinskih slojeva kože. Postoji više vrsta hemijskih piliga, od blagih voćnih kiselina do dubokih TCA (trihloracetne kiseline) pilinga.
Kada je najbolje vreme za hemijski piling?
Najpogodniji period za hemijski piling je od oktobra do marta, kada nema intenzivnog sunčevog zračenja. Nakon tretmana, koža je izuzetno osetljiva na sunce i može doći do hiperpigmentacije.
Zašto se piling radi zimi?
Posle hemijskog pilinga, koža je kao otvorena rana koja se regeneriše. Izlaganje suncu u tom periodu može izazvati trajne fleke i druge probleme. Zimi je sunčeva aktivnost manja, što smanjuje rizike.
Vrste hemijskih piliga
1. Blagi pilingi (voćne kiseline)
Primenjuju se za blago osvežavanje kože, uklanjanje površinskih nepravilnosti i stimulaciju regeneracije. Nisu preterano agresivni i oporavak je brz.
2. Srednje duboki pilingi (TCA 15-35%)
TCA piling je najpopularniji za tretman ožiljaka od akni, fleka i finih borica. Zahteva duži oporavak (7-10 dana) i strogo izbegavanje sunca.
3. Duboki pilingi (TCA preko 35%, fenolni)
Rezervisani za ozbiljnije kožne probleme. Zahtevaju anesteziju i dug period oporavka (do mesec dana). Radi se isključivo kod dermatologa.
Priprema za tretman
Pre hemijskog pilinga, dermatolozi često preporučuju pripremu kože kremama sa tretinoinom ili glikolnom kiselinom 4-6 nedelja pre tretmana. Ovo poboljšava rezultate i ubrzava oporavak.
Tok tretmana
Sam tretman traje 10-30 minuta, u zavisnosti od jačine pilinga. Dermatolog nanosi kiselinu na lice, prati reakciju kože, a zatim neutrališe efekat. Kod jačih pilinga može biti potrebna anestezija.
Oporavak nakon tretmana
Prva 3-4 dana
Koža postaje crvena, otečena i zategnuta. Može izgledati kao da ste izgoreli na suncu. Pojavljuje se osećaj peckanja i zatezanja.
5-7 dan
Počinje intenzivno ljuštenje kože. Važno je ne čačkati i ne skidati kožu na silu, jer može doći do ožiljaka.
8-10 dan
Većina ljuštenja je završena. Koža ispod je rozičasta i osetljiva, ali već možete normalno funkcionisati.
Neophodna nega nakon pilinga
- Intenzivna hidratacija (pantenol, cicaplast)
- SPF 50+ svakodnevno minimum 2 meseca
- Izbegavanje šminke dok se koža potpuno ne oporavi
- Blago umivanje (bez alkohola i parfema)
- Izbegavanje sunca i solarijuma
Koliko tretmana je potrebno?
Za vidljive rezultate, preporučuje se serija od 3-6 tretmana u razmacima od 3-4 nedelje. Međutim, efekat jednog tretmana je vidljiv, posebno kod manjih problema.
Ko ne bi trebao da radi hemijski piling?
- Trudnice i dojilje
- Osobe sa aktivnim upalnim procesima na licu
- Oni koji ne mogu da izbegnu sunce nakon tretmana
- Osobe sa tendencijom ka stvaranju keloidnih ožiljaka
Česta pitanja
Da li hemijski piling boli?
Blagi pilingi obično ne bole, dok jači mogu izazvati osećaj peckanja i gorenja tokom nanosenja kiseline. Neprijatni osećaji nestaju za nekoliko minuta nakon tretmana.
Da li mogu da izlazim napolje nakon tretmana?
Prvih 7-10 dana se preporučuje da se izbegava izlaženje u javnost, jer koža izgleda crveno i počinje da se ljušti. Nakon toga, možete normalno funkcionisati uz obaveznu upotrebu visokog SPF-a.
Koliko dugo traju rezultati?
Rezultati traju 6-12 meseci, u zavisnosti od starosti, načina života i nege kože. Mnogi pacijenti piling ponavljaju jednom godišnje.
Da li hemijski piling može da pogorša stanje kože?
Ako se radi kod neiskusnog terapeuta ili bez odgovarajuće pripreme i nege nakon tretmana, može doći do hiperpigmentacije, infekcija ili ožiljaka. Zato je ključno birati iskusnog dermatologa.
Kako izabrati dobrog dermatologa?
Preporučuje se da hemijske pilinge radite isključivo kod dermatologa, a ne u kozmetičkim salonima. Tražite preporuke, proverite iskustvo doktora i uverite se da koriste kvalitetne preparate.
Alternativni tretmani
Za one koji ne žele ili ne mogu da rade hemijski piling, postoje alternativne metode poput:
- Laserskih tretmana (fraksionalni CO2 laser)
- Dermapen/mikroigličarenje
- Mikrodermoabrazija
- Kojinska kiselina za hiperpigmentaciju
Zaključak
Hemijski piling može biti izuzetno efikasan tretman za osvežavanje kože, uklanjanje ožiljaka i fleka, ali zahteva dobru pripremu, iskustvo terapeuta i strogo pridržavanje postproceduralne nege. Ako se sve uradi kako treba, rezultati mogu biti fantastični - glatka, svetlija i mlađa koža bez vidljivih nedostataka.
Pre nego što se odlučite za tretman, obavezno se konsultujte sa dermatologom kako biste odabrali najbolju vrstu pilinga za vaš tip kože i probleme.