Kalcijum kod dece - Važnost, nedostatak i višak
Saznajte sve o važnosti kalcijuma kod dece, simptome nedostatka i viška, kao i praktične savete za pravilnu ishranu tokom letnjih meseci.
Kalcijum kod dece: Kako prepoznati i sprečiti probleme
Kao roditelji, često pazimo na ishranu svoje dece, ali ponekad nas neke situacije mogu potpuno iznenaditi. Nedavna iskustva roditelja pokazuju koliko je kalcijum važan za organizam dece, posebno tokom letnjih meseci.
Nedostatak kalcijuma - lično iskustvo
Jedna majka je podelila svoje iskustvo sa nedostatkom kalcijuma kod svog deteta tokom letovanja. Iako je pazila na zaštitu od sunca, hidrataciju i ishranu, njen sin je doživeo trenutak "odsustvovanja" - bio je omlitavio, sa fiksnim pogledom i bez reakcije. Nakon nekoliko gutljaja gaziranog pića (koje sadrži fosfornu kiselinu koja oslobađa kalcijum iz rezervi), dete se vratilo u normalu.
Pedijatar je objasnio da je došlo do pada nivoa kalcijuma u organizmu usled toplote i fizičke aktivnosti. Ovaj nedostatak kalcijuma može izazvati mlitavost mišića i kratkotrajnu "oduzetost". Lekarka je posebno naglasila da leti treba izbegavati davanje čokolade deci, jer ona dodatno smanjuje nivo kalcijuma.
Višak kalcijuma - druga strana medalje
Sa druge strane, postoji iskustvo roditelja čije je dete imalo višak kalcijuma. Kod deteta od 4 godine ustanovljen je povećan broj eritrocita u urinu, što je izazvalo veliku zabrinutost. Nakon brojnih analiza, otkriveno je da su kristali kalcijuma stvorili ranice u mokraćnim kanalima.
Ispostavilo se da je dete konzumiralo previše mleka i multivitamina bogatih kalcijumom. Ovo iskustvo pokazuje da čak i kad mislimo da radimo najbolje za svoju decu, možemo pogrešiti u proceni potreba njihovog organizma.
Šta je kalcijum i zašto je važan?
Kalcijum je ključni mineral neophodan za:
- Izgradnju kostiju i zuba
- Mišićne kontrakcije
- Prenošenje nervnih signala
- Izlučivanje hormona i enzima
Tokom detinjstva, kosti se intenzivno grade, pa je unos kalcijuma posebno važan. Organizam stalno reguliše nivo kalcijuma u krvi, oslobađajući ga iz kostiju kada ga nema dovoljno u ishrani.
Izvori kalcijuma u ishrani
Dobri izvori kalcijuma uključuju:
- Mleko i mlečne proizvode (jogurt, sir)
- Lisnato povrće (brokoli, kelj, karfiol)
- Soju, susam, kikiriki
- Ribu sa kostima
- Vode bogate kalcijumom
Važno je napomenuti da biljni izvori kalcijuma (poput spanaća) sadrže oksalnu kiselinu koja može smanjiti apsorpciju kalcijuma. Takođe, nerastvorljiva vlakna iz biljaka mogu ometati usvajanje ovog minerala.
Optimalna apsorpcija kalcijuma
Da bi kalcijum bio pravilno iskorišćen u organizmu, potrebno je:
- Vitamin D - neophodan za apsorpciju kalcijuma
- Magnezijum - pomaže u metabolizmu kalcijuma i sprečava zatvor
- Balans sa fosforom - nepravilan odnos može ometati apsorpciju
Kalcijum se bolje apsorbuje u manjim količinama (do 500mg odjednom), pa je bolje podeliti dnevni unos na više manjih doza.
Preporučeni dnevni unos kalcijuma
Prema životnom dobu, preporučene dnevne količine kalcijuma su:
- Deca i adolescenti: 1000-1200mg
- Odrasli do 25 godina: 1000-1200mg
- Odrasli preko 25 godina: 800-1000mg
- Trudnice i dojilje: 1200mg
- Žene u menopauzi: 1200mg
Letnji saveti za roditelje
Tokom letnjih meseci, posebno je važno:
- Obezbediti dovoljnu hidrataciju dece
- Povećati unos kalcijuma kroz ishranu
- Izbeći preteranu konzumaciju čokolade i gaziranih pića
- Kombinovati unos kalcijuma sa magnezijumom i vitaminom D
- Paziti na znake nedostatka ili viška kalcijuma
Kada posumnjati na problem sa kalcijumom?
Simptomi nedostatka kalcijuma mogu uključivati:
- Mlitavost mišića
- Trenutnu dezorijentisanost
- Grčeve
- Umor
Simptomi viška kalcijuma mogu biti:
- Problemi sa mokrenjem
- Krv u urinu
- Grčevi u stomaku
- Zatvor
Zaključak
Kalcijum je esencijalan mineral za zdrav razvoj dece, ali kao i sve u ishrani, važna je ravnoteža. Preterani unos može biti jednako štetan kao i nedostatak. Leti, kada deca provode više vremena napolju, aktivnija su i izloženija toploti, potrebe za kalcijumom se mogu povećati.
Najbolji pristup je raznovrsna ishrana koja obezbeđuje prirodne izvore kalcijuma, uz umerenost u konzumaciji suplemenata. U slučaju bilo kakvih nedoumica ili simptoma, uvek je najbolje konsultovati pedijatra.